Zasłony – prosty sposób na zmianę wystroju wnętrza

ByDaniel

Zasłony – prosty sposób na zmianę wystroju wnętrza

Zasłony to jeden z elementów salonu czy sypialni, na który specjalnie nie zwracamy uwagi, choć jeśli zmienimy je na odpowiedni inny deseń czy styl, całkowicie odmienią nasze wnętrze.

Rodzaje zasłon

Mimo iż w naszych oknach goszczą również rolety, żaluzje i firanki, dziś skupimy się na zasłonach. Ich głównym celem jest chronienie nas przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, ale chyba nawet częściej ich użytkownicy wybierają je biorąc jedynie pod uwagę aspekt dekoracyjny. Wyróżniamy między innymi takie rodzaje zasłon jak:

  • zasłony dekoracyjne,
  • zasłony rzymskie,
  • zasłony zaciemniające,
  • zasłony panelowe.

Pierwsza kategoria, jak sama nazwa wskazuje, powstała by cieszyć oko i niekoniecznie zaciemniać pokój. Nie jest to najlepszy wybór dla kinomanów posiadających rzutnik w salonie o ile nie posiadają dodatkowych rolet.

Zasłony rzymskie, zwane także roletami rzymskimi, to krótszy wariant, działający w sposób nieco podobny do tradycyjnych rolet – wystarczy pociągnąć za sznureczek, by podnieść je do góry. Nadają wnętrzu stylowy wygląd, a także uchronią właścicieli przed zmartwieniem, związanym ze zwierzętami lub dziećmi niszczącymi długie zasłony sięgające do podłogi.

Główną funkcją trzeciej kategorii zasłon jest zapewnienie cienia w pomieszczeniu, gdy na dworze jest bardzo słonecznie. Zazwyczaj występują w ciemniejszych barwach i są cięższe od dekoracyjnych kuzynek.

Czwarta kategoria, dość nowa na rynku, to panele materiału które zawiesza się pod sufitem. Całość jest tak skonstruowana by mogły na siebie zachodzić, a kolory i wzory można dowolnie ze sobą łączyć, uzyskując eklektyczny wygląd.

Pomysły na aranżacje

Zanim przejdziemy do pomysłów na stylizacje okien, trzeba zaznaczyć, że to jedynie sugestie, które mają inspirować i dać ogólny ogląd na temat zasłon. Zachęcamy do tworzenia własnych okiennych kreacji idąc za głosem serca.

Minimalistyczny styl pomieszczenia otrzymamy zachowując monochromatyczne kolory lub podobne odcienie. Białe ściany i białe zasłony, a do tego meble z jasnego buku to przykład tego rozwiązania.

Aby pójść w całkiem innym kierunku designu wnętrz, łączymy spokojne beżowo białe wnętrze z kontrastowymi zasłonami w biało niebieskie wzory. Szaro brązowe wnętrze z białymi elementami przełamiemy zasłonami z zielonymi elementami inspirowanymi naturą lub zasłonami o intensywnie różowej barwie.

Eklektyczny look to przykładowo połączenie grafitowych ścian, mebli z tworzyw naturalnych, miriady dekoracyjnych poduszek oraz gąszczu roślin na parapetach, podłodze oraz wiszących. Do takiego wnętrza dobierzmy bordowe wzorzyste zasłony lub granatowe minimalistyczne zasłony, jeśli już dość mamy dekoracyjnych wrażeń.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dobrym punktem startowym do stworzenia nowych okiennych dekoracji, a żadna niewinna zasłona nie ucierpi w wyniku napaści ze strony futrzastego pupila.

About the author

Daniel administrator