Zasłony – piękne dopełnienie pomieszczenia

ByDaniel

Zasłony – piękne dopełnienie pomieszczenia

   Każdy z nas marzy o ładnie i przytulnie urządzonym domu, czy mieszkaniu. Starannie dobieramy meble, kolory ścian, ozdoby ścienne i posadzamy kwiaty. Ale bardzo duży wpływ na to jaki klimat będzie panował w danym wnętrzu mają okna. Ich określony wystrój ma niebywałe znaczenie w kontekście tego, jak całościowo będzie prezentować się nasze pomieszczenie. Dlatego warto skupić większą uwagę na wyborze firan i zasłon.

Funkcje i rodzaje zasłon

   Zasłony w naszym domu mają dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze zakładamy je jako dekorację, ale także po to, by osłonić wnętrze przed światem i sąsiadami. Szczególnie dotyczy to sypialni, czy salonu, w którym np. wieczorami świeci się światło. W końcu nikt raczej nie lubi zaglądania przez szybę. Aczkolwiek te dwie funkcje nie muszą się wzajemnie wykluczać. Możemy dobrać takie zasłony, które jednocześnie będą pięknie wyglądać i zdobić nasze okna, jak również w wymagany sposób zapewniać prywatność i osłaniać przed światem za naszymi murami. Wszystko to zależy od doboru rodzaju zasłon. Te możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

Zasłona zaciemniająca, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim spełniać jedno konkretne zadanie – całkowicie osłaniać wnętrze naszego pomieszczenia. Takie zasłony szyte są zazwyczaj z grubszych i mięsistych materiałów. Nie przepuszczają światła, dlatego świetnie nadają się do sypialni, tworząc tym samym najlepsze warunki do snu. Wyglądają dobrze samodzielnie, ale także w zestawieniu z firankami. Często takie zasłony związuje się ozdobnym sznurkiem lub spina ozdobną klamrą.

Zasłona półprzeźroczysta to taka, która wpuszcza do środka wiele światła i możemy przez nią oglądać wszystko, co dzieje się na zewnątrz. Przy tym tworzy miły klimat i jest urokliwą ozdobą pokoju. Takie zasłonki wykorzystuje się często samodzielnie w charakterze firan.

Zasłona panelowa opiera się na systemie aluminiowych szyn, na których znajdują się taśmy materiału. Służy do regulowania światła wedle własnego zapotrzebowania. Nakładanie się na siebie paneli materiałów pozwala na różnorakie wpadanie promieni słonecznych. 

   Zasłony i firany możemy także wyróżnić ze względu na rodzaj zawieszenia na karniszu. Wyodrębniamy zasłony na przelotkach, na taśmie oraz na szelkach. Ten wybór także jest kwestią gustu i naszych osobistych upodobań.

Zasłony na przelotkach odsłaniają w dużej mierze karnisz. Same przelotki wykonane są zazwyczaj z plastiku, czasem z aluminium. Przesuwanie zasłony wydobywa wtedy delikatny dźwięk. Zasłony na taśmie są bardzo przytulne, estetyczne i wprowadzają miłe uczucie otulenia okna oraz wnętrza. Karnisz w tym przypadku jest cały zasłonięty przez ładnie marszczący się materiał. Natomiast zasłony na szelkach pokazują odrobinę prowadnika, ale jednocześnie ładnie i ciekawie się prezentują.

   Na rynku tekstylnym możemy dostać także przeróżne inne, fikuśne ozdoby okienne. Bardzo popularne są też zasłony sznurkowe, które chętnie wybierane są do pokoi nastolatków. Kolorystyka, wzory, kształty i materiały zasłon, wśród których możemy przebierać, jest naprawdę nieskończona. Istotnym jest jednak, aby dobrze dopasować nasz wybór do stylu i rozmiaru danego wnętrza. Dzięki zasłonom możemy wyczarować naprawdę piękną i klimatyczną przestrzeń, dlatego opłaca się zastanowić dłużej nad ich wyborem.

About the author

Daniel administrator